Windows.old Klasörü Nedir ve Silmek Güvenli midir?

Bilgisayarınıza yeni bir Windows sürümü yükledikten sonra, önceki sürümünüze ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Sanırım hayır. Önceki Windows sürümünüz sadece Windows sisi içinde kaybolmadı, bunun yerine otomatik olarak Windows.old adlı bir sistem klasörüne kaydedildi.

Windows.old Klasörü Nedir ve Silmek Güvenli midir?

Windows.old Klasörü Nedir?

Çoğu insanın bu soruyu sorması gerektiğine inanıyorum. Windows.old klasörü, bilgisayarınızı bir Windows sürümünden diğerine yükselttiğinizde otomatik olarak oluşturulan özel bir klasör türüdür. Windows sürümünüzü Vista'dan Windows 7'ye veya Windows 7'den Windows 10'a yükselttiğinizde, yükleme sihirbazı yedekleme amacıyla önceki sürümün bir kopyasını otomatik olarak bu Windows.old klasörüne kaydeder.

Windows.old'a önceden kaydedilmiş önceki sürümünüzün kopyası, acil bir durumda bir koruma mekanizması görevi görür. Örneğin, yükleme sırasında kötü bir şey olursa, bilgisayarınız herhangi bir sorunla karşılaşmadan önceki Windows sürümüne kolayca geri dönebilir. Windows.old klasörünün bir diğer avantajı, yeni sürümün size itiraz etmemesi durumunda önceki Windows sürümünüze geri dönmenize izin vermesidir.

Ya Windows'un yeni sürümünü beğendiyseniz? Şimdi, böyle bir durumda, bilgisayarınız karar vermeniz için bir ay verecektir, bundan sonra yer açmak için Windows.old klasörü otomatik olarak silinecektir. Karar veremediyseniz, Windows.old, başarısız olan her yükleme girişiminin otomatik olarak klasöre kaydedildiği göz önüne alındığında bilgisayarınızın alanını gerçekten hızlı bir şekilde yiyebilir.

Windows.old Dosyasını Silmek Güvenli midir?

Windows kullanıcılarının çoğunluğu umutsuzca bu soruyu defalarca soruyor. Bu sorunun cevabı basitçe Evet. Ancak, bu klasörü sildikten sonra, mevcut sürümün bazı kusurlar geliştirmesi durumunda daha önce sahip olduğunuz önceki Windows sürümüne artık erişemeyeceğinizi anlamalısınız. Bu nedenle, güvende olmak için ve Windows'un geçerli sürümünün en iyi şekilde çalıştığından emin olmak için bir süre Windows.old'u korumanız en iyisidir.

Windows'un yeni sürümü ile tamamen rahat olmanız ve belki de kişisel verilerinizi kaydetmek için bu ekstra alana ihtiyaç duyduğunuzu hissediyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey Windows.old klasörünü PC'nizden silmektir. Bu klasörü tamamen sildiğinizden emin olmak için, sonraki bölümde Windows.old klasörünü Windows bilgisayarınızdan nasıl sileceğinizle ilgili adım adım bir prosedür ele alınacaktır.

Windows.old Klasörü Nasıl Silinir?

Peki, nasıl başlayacağız? Dikkat etmeniz gereken ilk şey, Windows.old klasörünün, işletim sisteminin yüklü olduğu bilgisayarınızın sabit diskinde bulunmasıdır. Genelde Windows.old klasörünün bulunduğu konum C: sürücüsü. İşlemi gerçekleştirmek için Disk Temizleme aracına ihtiyacınız olacaktır. Windows 7/8/10 kullanıyorsanız, bu adımları izleyerek Windows.old dosyasını oldukça hızlı bir şekilde silebilirsiniz.

Birinci adım : Bilgisayarınızdan Başlat düğmesine tıklayarak başlayın , ardından Disk Temizleme'yi arayın . Alternatif olarak, C: sürücüsünü sağ tıklatıp Özellikler'i seçip Disk Temizleme seçeneğini tıklatabilirsiniz.

İkinci adım : Şimdi, Sistemi Temizle seçeneğini tıklayın.

Üçüncü Adım : Burada, bir dizi onay kutusu içeren bir iletişim kutusu görünecektir. Seçenekleri aşağı kaydırın ve Önceki Windows Yüklemeleri veya Windows'un Eski Sürümleri seçeneğini tıklayın.

Dördüncü adım : İşlemi tamamlamak için açılır iletişim kutusundaki Dosyaları Sil'i tıklayarak işlemi onaylayın. Burada, disk temizleme size dolu olan alan miktarını söyleyecektir. Daha fazla yer açmak için, diğer istenmeyen dosyaları seçebilir ve daha fazla yer açmak için bunları tamamen silebilirsiniz.

Bu yöntemi tam olarak uyguladıysanız, tebrikler! Sabit diskinizde daha fazla yer açmak için Windows.old dosyasını bilgisayarınızdan yeni sildiniz. Halen kullanımınız boyunca bazı zorluklarla karşılaşmanız durumunda, bizi aşağıdaki yorum kutusunda bilgilendirmenizi istiyoruz.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0