Karanlık Mod Nedir ve Neden İhtiyaç Duyuyoruz?

Karanlık Mod, kullanıcı arayüzünde çoğunlukla karanlık yüzeyleri görüntülemek için kullanılabilecek tamamlayıcı bir moddur. Tasarım, okunabilirlik için gereken minimum renk kontrast oranlarını korurken cihaz ekranlarının yaydığı ışığı azaltır. Karanlık Mod'un avantajları, göz yorgunluğunu azaltarak, ekranların mevcut ışık koşullarına göre ayarlanmasını kolaylaştırarak ve gece veya karanlık ortamlarda kullanım rahatlığı sağlayarak görsel ergonomiyi geliştirir. Ayrıca, pil gücünden tasarruf sağlar, böylece şarj olmadan daha uzun süre cihaz kullanımını sağlar.

Karanlık Mod Nedir ve Neden İhtiyaç Duyuyoruz?

Genellikle, Karanlık Mod teması, ekranda belirgin bir şekilde görüntülenen geçiş simgesi kullanılarak kapatılabilir veya açılabilir. Alternatif olarak, menü seçeneklerine veya uygulamanın ayarlarına yerleştirilir.

Karanlık Mod'un Bazı Avantajları

  • Özellikle cihaz bir OLED veya AMOLED ekran kullanıyorsa enerji tasarrufu sağlar.
  • Beyaz arka plandaki koyu metin okunabilirlik açısından en iyisi olmakla birlikte, karanlık ışıkta (koyu arka plan üzerinde açık renkli metin bulunan) Koyu Mod,
  • düşük ışık koşullarında göz yorgunluğunu azaltmak için daha iyidir.
  • Ekranın çoğu karanlık olduğunda, ekran parlaması azalır, böylece titreme ve mavi ışık en aza indirilir.

Kullanıcılar birkaç yıldır Google hizmetleri ve uygulamaları için karanlık temalar bekliyorlar, ancak karanlık modun Chrome, Takvim ve YouTube da dahil olmak üzere birçok uygulamada son zamanlarda yer aldığı görülüyor. Mayıs 2019'da, 5/22 güncellemesiyle birlikte Google, çeşitli uygulamalarda Karanlık Modu tanıttı. Birçok Android kullanıcısının not almak için benimsediği Google Keep, karanlık temayı uygulamanın ayarlarında bir geçiş simgesi olarak etkinleştirme seçeneğini sunuyor. Siyah yerine, uygulama koyu gri tonlarını kullanır.

Google Chrome söz konusu olduğunda, karanlık temaya Windows'ta olduğu gibi macOS'ta da erişilebilir. Chrome'un 73 numaralı veya daha eski sürümlerinde çalışan macOS cihazlarda, tarayıcı görünümü açık ve koyu modlar arasında geçiş yapılarak değiştirilebilir. Windows kullanıcıları için, sürüm 74, sistem temasıyla da eşleşen Karanlık Mod özelliğine sahiptir. Ancak, özellik her zaman beklendiği gibi çalışmaz.

Google Haritalar, Karanlık Mod özelliğine sahip başka bir uygulamadır. Bununla birlikte, uygulama genelinde bir ekran değişikliği yerine, koyu tema yalnızca gezinme kısmına uzanır. Kullanıcılar gün boyunca karanlık temayı aktif etme seçeneğine sahiptir.

Son olarak, fakat en önemlisi, Gmail web uygulamasıdır. Karanlık olan özel temalar içermesine rağmen, seçenekler sınırlıdır. Bir kez aktif edildiğinde, karanlık tema sadece genel arayüze uzanır. Bir kullanıcı bir e-postayı veya bir bağlantıyı tıkladığında, beyaz arayüz görünür. Seçmek için, kullanıcıların Temalar altından varsayılan beyaz temayı seçmeleri ve ayarlardaki değişikliği kaydetmeden önce 'karanlık' seçeneğine dokunmaları gerekir.

Karanlık Mod yenilikçi bir yaklaşımdır. Birçok platform ve uygulamada Karanlık Mod ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca şunu özellikle belirtmeliyiz ki iosxandroid.com olarak bizde Karanlık Mod uygulamasını destekliyor ve sistemimizde kullanıyoruz. Karanlık Mod uygulaması kullanıcı ve çevre dostu bir uygulamadır.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0