Kablosuz Kulaklık Pazarında Xiaomi Başarısı

Apple inanılmaz derecede popüler AirPods'larını piyasaya sürdüğünde, pratik olarak yeni bir pazar icat etti: kablosuz kulaklık pazarı. Başta başarılı bir girişimde bulunup AirPods'ları ürettiği için, sektöre tamamen hakim olması hiç de şaşırtıcı değil. Fakat şaşırtıcı derecede bu pazarda Apple'dan sonra gelen şirket Xiaomi.

Kablosuz Kulaklık Pazarında Xiaomi Başarısı

Strategy Analytics tarafından sağlanan verilere göre ( Yonhap Haber Ajansı aracılığıyla), Apple tüm kablosuz kulaklık pazarının %54,4'üne sahiptir. Sadece 2019'da, gelirinin büyük çoğunluğunu 58.7 milyon sevkiyat değerindeki AirPods ile kazandı. Kayıtlı verilere bakıldığında, tüm zamanların en çok satan Android akıllı telefonu, tüm ömrü boyunca 70 milyon adet sevk eden Samsung Galaxy S3 modeli. Bu da sadece bir yılda 58,7 milyon sevkiyatın ciddi bir perspektife oturmasını sağlıyor.

Samsung'dan bahsetmişken, Güney Koreli elektronik devi şu anda kablosuz kulaklık pazarında üçüncü sırada. 7,4 milyon adetlik tek kablosuz kulaklık ürünü olan Samsung Galaxy Buds ürününü sattı . Bu da %6,9 pazar payı elde etti.

İlginçtir ki, Samsung'un hemen üzerinde ikinci sırada yer alan Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi. 2019 yılında 9,1 milyon kablosuz kulaklık sevkiyatı yaptı ve %8,5 pazar payı elde etti. Xiaomi'nin pazardaki başarısı, çoğu AirPods'ların klonları olarak adlandırılan sattığı çok sayıda kablosuz kulaklıktan kaynaklanıyor. Xiaomi'nin cihazları da genellikle rakiplerinden çok daha ucuz. Xiaomi şu an kablosuz kulaklık pazarında Apple'dan sonraki yerini korumaya devam ediyor.

Samsung'un Şubat ayında Samsung Galaxy S20 amiral gemisi akıllı telefonlar ailesiyle birlikte Samsung Galaxy Buds Plus'ı piyasaya sürmesini bekliyoruz. Piyasadaki daha fazla ürünle, Samsung'un ikinci sırada yer alması için Xiaomi'yi geçmesi çok olası. Ancak, şuan için herhangi bir şirketin Apple'ı kablosuz kulaklık pazarındaki tahtından indirmesi hiçte olası görünmüyor. Bakalım ilerleyen süreçlerde bu pazar nasıl ilerleme gösterecek.

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
1
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0