iOSmacOSUygulamalar

Checkra1n Kullanarak iOS 13 Jailbreak İşlemi

Artık iOS 13’ü jailbreak yapmak için checkra1n’yi kullanabilirsiniz. Araç ilk olarak iOS 12.3 ve sonraki sürümleri çalıştıran jailbreak cihazlarına checkm8 istismarına dayalı bir çözüm olarak piyasaya sürüldü. Birkaç iPhone ve iPad modeli için destek hala deneysel olmasına rağmen, cihazlar iPhone 5s ve üstü arasında değişmektedir. Checkra1n iOS 12.3 ve üstünü destekler. Checkra1n iOS 13 Jailbreak hakkında bilmeniz gereken her şey sizin için hazırladığımız bu detaylı makalede yer alıyor. 

iOS 13 Jailbreak İçin Checkra1n Kullanın

Checkra1n sayesinde, iOS 13’teki kullanıcılar, App Store gibi resmi yollarla yüklenemeyen tweak ve uygulamaları yüklemek için iOS cihazlarını jailbreak yapabilir. Checkra1n jailbreak, Apple tarafından iPhone, iPad ve iPod touch cihazları için oluşturulan A5 – A11 işlemcilerdeki bir güvenlik açığından yararlanılarak çalışır. BootROM güvenlik açığı checkm8 olarak adlandırılır ve Apple tarafından yazılım güncellemeleriyle düzeltilemez.

İPhone 5S – iPhone X arasındaki tüm cihazlar, iOS sürümüne bakılmaksızın bu güvenlik açığından etkilenir. Apple bu cihazlar için iOS 14 veya iOS 15‘i yayınlasa bile, geliştiricilerin checkm8’i kullanmak ve onları jailbreak yapmak için checkra1n güncellemelerini yayınlayabilecekleri anlamına gelir.

Şu anlık bir macOS bilgisayara ihtiyacınız olsa da, işlem oldukça basittir. Windows ve Linux desteği yakında sağlanacaktır. Ayrıca Checkra1n’in yarı bağlı (semi-tethered) olduğunu da bilmelisiniz , yani cihazınız her kapatıldığında veya yeniden başlatıldığında aşağıdaki aynı adımları kullanarak jailbreak’i yeniden etkinleştirmeniz gerekir. Son olarak, araç sadece Cydia için destek sağlar , bu yüzden tüm Sileo kullanmayı sevenler için şans yok gibi görünüyor. Birkaç kaynakta Windows sürümü yayınlandığı belirtiliyor fakat kesin olmadığı için bununla ilgili bir bilgi ekleyemiyoruz. Bu tür kaynaklara çok dikkat edin ve iyice araştırmadan sakın jailbreak işlemi yapmayın.

Checkra1n Jailbreak

Checkra1n Jailbreak İçin Gereksinimler

  • Mac bilgisayar
  • Lightning USB kablosu veya Lightning USB-C kablosu
  • A7, A8, A9, A10 veya A11 işlemcili iPhone
Desteklenen iPhone Modelleri
  • iPhone X
  • iPhone 8 / Plus
  • iPhone 7 / Plus
  • iPhone 6 S / Plus
  • iPhone SE
  • iPhone 5S

Mac’inize Checkra1n Yükleyin

Öncelikle Mac’inize Checkra1n jailbreak aracını yüklemeniz gerekir. Uygulamanın düzgün çalıştığından emin olmak için, “Sistem Tercihleri” bölümündeki “Güvenlik ve Gizlilik” bölümüne giderek FileVault’u devre dışı bırakın. “FileVault” sekmesini tıklayın. Özellik etkinse, sol alt taraftaki kilit simgesini tıklayın ve şifrenizi girin, ardından “FileVault’u Kapat”ı tıklayın. Şimdi checkra.in adresine gidin, “Get the beta now” seçeneğini tıklayın ve “macOS için indir”i seçin. İstenirse, tarayıcınızın indirme çubuğunda “Tut”u tıkladığınızdan emin olun.

Dosya indirildikten sonra, başlatmak için çift tıklayın, ardından “checkra1n” simgesini sürükleyin ve uygulamayı yüklemek için “Uygulamalar” klasörüne bırakın. Finder’ı açın, “Uygulamalar” klasörünüze gidin ve listede checkra1n dosyasını bulun. “Tanımlanamayan bir geliştiriciden” olduğu için, uygulama küçük bir ayar yapana kadar çalışmaz: Klavyenizdeki kontrol (^) tuşunu basılı tutun , ardından checkra1n uygulamasını sol tıklayın . Görüntülenen bağlam menüsünden “Aç”ı seçin, ardından bilgi isteminde “Aç”ı tıklayın. Artık uygulamayı normal şekilde açabileceksiniz.

iOS Güncellemesini Depolama Alanından Silin (Gerekirse)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı