AndroidiOS

Android ve iOS: Hangisi Daha İyi?

Uzun zamandır süre gelen bu soru ile pek çok kez karşılaştığınızı varsayıyoruz. Birçoğu bunun bir markalaşma ve statü meselesi olduğunu iddia etse de, bütün nedenlerin cehaletin ve kibirliğin ötesine geçtiğine inanıyoruz. Biz her şeyden önce teknoloji severiz ve size tam olarak hangisinin daha iyi olup olmadığını söyleyemesekte iOS’un Android’den daha iyi yaptığı bazı şeyleri kabul etmek zorundayız. Bu farklılıklara birlikte değinelim.

iOS Genellikle Daha Hızlı ve Daha Pürüzsüz

Her iki platformu da yıllarca kullandıktan sonra, iOS kullandığım zamanlarda daha az çökme ve yavaşlama ile karşılaştığımı söyleyebilirim. Performans, iOS’un çoğu zaman Android’den daha iyi yaptığı şeylerden biridir. iOS’un içerdiği teknik özellikler düşünüldüğünde bu çok saçma görünüyor. iPhone 11 Pro Max şu anda en güçlü Apple modeli ve 4GB RAM ile altı çekirdekli işlemci bulunuyor. Bu özellikler, mevcut Android dünyasında orta seviye olarak kabul edilir.

Gerçek şu ki, teknik özelliklerde biraz kaybolma eğilimindeyiz ve çoğu zaman gerçekten önemli olan şeylere bakmayı unutuyoruz. Performans sadece güçlü özelliklerden gelmez. İşlem gücü çekirdek ve hız saatlerinden daha fazlasıdır. Aslında, Apple işlemcilerinin Qualcomm‘dan daha iyi olduğu kanıtlandı.

Snapdragon 865‘i test etme fırsatı bulduk ve bir iPhone 11 Pro Max‘in Apple A13 yonga setine karşı koyduğunu gördük. Qualcomm’un en yeni çipi , GPU hariç çoğu testte A13’ü geçiyor . Bu Qualcomm tarafından önemli bir adım, ancak Apple’ın çipinin ilk Snapdragon 865 telefonları piyasaya çıktığında yaklaşık altı aylık olacağını da hatırlamalıyız.

Apple işlemcileri daha iyi olsun veya olmasın, en önemli şey iOS’un Apple’ın yaptığı cihazlarla mükemmel çalışacak şekilde optimize edilmesi. Bu arada Android, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer ürünlerden oluşan bir karmaşık bir hale geldi. Yazılımı donanım için optimize etmek OEM’lere bağlıdır ve çoğu zaman kötü bir iş çıkarırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı