Google, Chrome'daki Sesli Aramayı Asistanla Değiştiriyor

Sesli komutlar zaman zaman biraz garip olsa da, ses kullanarak web'de arama yapabilmek yararlı bir özelliktir. Hemen hemen tüm web tarayıcıları, sesimizi kullanarak web'de arama yapmamıza izin veriyor ve kullanışlılığı artırıp ve klavyeye ulaşma ihtiyacını ortadan kaldırırken Google, Chrome tarayıcısındaki sesli arama öğesinin tamamını farklı bir seviyeye taşımak istiyor.

Google, Chrome'daki Sesli Aramayı Asistanla Değiştiriyor

Google Asistan, yakın geçmişte bir dizi güncelleme ve yeni özellik aldı. Google, Chrome tarayıcısındaki eski sesli aramanın yerini alacak yeni bir özellik geliştirmek için çalışıyor. Google'ın planı, sesli aramaya Google Asistan'ı tanıtmaktır, bunun sonucunda tüm sesli aramalar Google Asistan tarafından desteklenecektir. Ayrıca, Chrome adres çubuğundaki eski mikrofon simgesinin Google Asistan logosuyla değiştirildiğini göreceksiniz.

Chromium Gerrit taahhüdü, Google'ın ne yapmaya çalıştığını anlamamıza yardımcı oluyor. İlk taahhüt, Google'ın sesli aramayı atladığını ve Chrome adres çubuğundan kullanıldığında Asistan'a yönlendirdiğini söylüyor. İkinci taahhüt, işlevselliği sağlamak için kullanılabilecek bir bayraktan bahsediyor. Özellik uygulandıktan sonra, kullanıcı sesli arama düğmesine her dokunduğunda Google uygulaması Asistan'ı başlatacak. Şirket ayrıca ses asistanını geçen yıl Pixel modelinde tanıttı . Şimdi, Google Asistan'ı Chrome tarayıcısına getirmek, Google'ın sesli aramayı Google Asistan ile tamamen değiştirme çabasının bir parçası gibi görünüyor.

Başka bir bakış açısı ile, Chrome'un mikrofonuna giriş sesli arama işlevini getirecektir. Ancak, sesli arama işlevi güncel değil ve sınırlı işlevsellik sunuyor. Chrome ile asistan entegrasyonunun sesli arama kullanımını çok kolay hale getirmesi bekleniyor. Genel işlevsellik, güncellenmiş bir kullanıcı arabirimi ile birlikte çok daha hızlı hale gelmelidir. 

Muhtemelen yeni işlevsellik, bu yılın sonunda piyasaya sürülecek olan Chrome 85'e gelecek. Son zamanlarda Google Asistan, kullanıcıların yanlış komutları silmesine olanak tanıyan bir komut ekledi . Tek yapmanız gereken “Hey Google, bu senin için değildi” demek. Bunu yaptıktan sonra, Google'daki son komutunuz silinecek. Bu seçenek, özellikle sesinizi kullanarak komutu silmek istediğinizde kullanışlıdır. Örneğin bu seçeneği, Google Asistan'ı arabada veya benzer kullanım durumlarında kullanırken kullanabilirsiniz. Kaçınız web'de arama yapmak için sesinizi kullanıyor? Aşağıdaki yorum alanından bize bildirebilirsiniz.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0