Çocuklar için Güvenli MacOS Kurulumu

Çocukların bir bilgisayara ve internete erişim sağlaması giderek daha önemli hale geliyor, ama onları korumak da önemli. Sınırlar koymak ve teknoloji ile sağlıklı bir ilişki kurmak zor görünebilir, ancak macOS yardımcı olabilecek yerleşik ebeveyn denetimlerine sahiptir.

Çocuklar için Güvenli MacOS Kurulumu

Çocuğunuz için Kullanıcı Hesabı Oluşturun

Çocuğunuz bir bilgisayarı ailenin geri kalanıyla paylaşabilir veya odasında kendi Mac'i olabilir. Kural belirlemek için çocuğunuza özel bir kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz .

Birden fazla çocuk kurduğunuz Mac'i kullanacaksa, her biri için ayrı kullanıcı hesapları oluşturmanız gerekir. Bu hesapların her biri için ayrı izinler ve denetim katmanları yapılandırabilirsiniz. Kendi hesaplarıyla, her çocuğun belgeler, fotoğraflar ve diğer dosyalar için kendi disk alanı vardır.

Çocuğunuzun kendi bilgisayarı olsa bile, yönetici erişimine sahip tek kişi siz olmalısınız. Yönetici hesabı, Mac'i ilk kez önyüklediğinizde oluşturduğunuz hesaptır. Tam işlev grubuna engelsiz erişim sağlar.

Bunu yapmanın en iyi yolu Mac'i kendiniz kurmaktır. Bilgisayarı ilk kez açtığınızda, kurulum işlemini kendinizmiş gibi yapın. Çocuğunuzun tahmin etmeyeceği güvenli bir yönetici hesabı şifresi belirlediğinizden emin olun.

Yeni Mac'iniz kurulduğunda ve kullanıma hazır olduğunda, çocuğunuz için bir hesap oluşturma zamanı:

  • Sistem Tercihleri> Kullanıcılar ve Gruplar'a gidin ve Asma Kilit düğmesini tıklayın. Parolanız, Apple Watch veya Touch ID ile kimlik doğrulaması yapın.
  • Yeni bir hesap oluşturmak için artı işaretini (+) tıklayın.
  • "Yeni Hesap" açılır menüsünden "Standart" ı seçin.
  • İstenen hesap bilgilerini yazın ve ardından “Kullanıcı Oluştur” u tıklayın.

Yalnızca yönetici hesapları uygulama yükleyebildiğinden, doğru hesap türünü seçmenin çok yardımcı olduğunu unutmayın. Apple'ın ebeveyn denetimleri uygulama başına esasına göre çalıştığından bu önemlidir. Çocuğunuz doğrudan uygulama yükleyebiliyorsa, uyguladığınız kısıtlamaları aşan bir tarayıcı yükleyebilir.

Uygun kullanıcı hesabını oluşturduktan sonra, Apple'ın ebeveyn denetimlerini uygulama zamanı.

Ebeveyn Denetimlerini Zorlamak için Ekran Süresi

MacOS Mojave (10.14) ve önceki sürümlerde, “Ebeveyn Denetimleri”, “Sistem Tercihleri” altında ayrı bir bölümdü. MacOS Catalina (10.15) itibarıyla, “Sistem Tercihleri” altındaki “Ekran Saati” ile ebeveyn denetimlerini ayarlayabilirsiniz. Bilgisayarınızın hangi macOS sürümünü çalıştırdığını öğrenmek için Apple logosunu tıklayın ve ardından “Bu Mac Hakkında” yı seçin.

Bu makalede, macOS Catalina'ya ve daha sonra odaklanıyoruz, bu yüzden eski bir sürümü kullanıyorsanız bunu aklınızda bulundurun.

Yapmanız gereken ilk şey, yönetici hesabınızdan çıkış yapmak ve daha sonra oluşturduğunuz yeni alt hesaba giriş yapmaktır. Bunu yaptıktan sonra, Sistem Tercihleri> Ekran Saati'ni başlatın ve Seçenekler menüsünde bu özelliği açın.

Etkinleştirmek için "Ekran Saati Parolasını Kullan"ın yanındaki onay kutusunu tıklayın ve ardından çocuğunuzun tahmin edemeyeceği benzersiz, dört haneli bir şifre yazın (yine de unutmayacağınızdan emin olun).

Artık uygulamalar, içerik türü ve genel bilgisayar kullanımı için sınırlar belirlemek üzere kalan seçenekleri kullanın. Bunu her kullanıcı hesabı için yapmayı unutmayın; giriş yapın ve uygun gördüğünüz her biri için izinleri ayarlayın.

Uygulama Sınırları Belirlemek

Çocuğunuzun belirli bir uygulamayı veya hizmeti çok fazla kullanmasını istemiyorsanız, “Uygulama Sınırları” seçeneği size gönül rahatlığı sağlayabilir. Bu özellik uygulama kullanımını günde belirli bir dakika ile sınırlar. Zamanlayıcılar gece yarısı sıfırlanır.

"Uygulama Sınırları" menüsünde, sınırlamak istediğiniz uygulamayı eklemek için artı işaretini (+) tıklayın. Ayrıca, "Oyunlar" veya "Sosyal Ağ" gibi tüm uygulama kategorilerini de seçebilirsiniz. İsterseniz, sınırlamak istediğiniz belirli uygulamaları (Safari veya Fortnite gibi) seçebilirsiniz. Bir zaman veya zamanlama ayarlayın, süre dolduğunda uygulamayı devre dışı bırakmak için "Sınır Sonunda Engelle" seçeneğinin yanındaki onay kutusunu tıklayın ve ardından "Bitti"yi tıklayın.

Ne yazık ki, macOS birisinin kullandığı bir uygulama ile arka planda açık olan bir uygulama arasında ayrım yapmaz. Örneğin, Safari'yi günde iki saatle sınırlarsanız ve çocuğunuz web üzerinde araştırma yaparken bir ödev yazıyorsa, macOS, çocuğunuzun gerçekten ne kadar zaman harcadığına bakılmaksızın Safari'yi bu iki saatle sınırlar.

Bu, oyunlar gibi diğer uygulamalar için bir sorun değildir, ancak Safari veya Mesajlar gibi temel hizmetleri sınırlama hakkında iki kez düşünmek isteyebilirsiniz.

Kurallarınızı Test Edin

Yeni kurallarınız hazır olduğunda, bunları test etme zamanı. YouTube'da yaş kısıtlaması olan bir video izlemeyi veya engellediğiniz bir uygulamayı kullanmayı deneyin. Siri'den web'den sizin için bazı bilgiler almasını isteyin.

“Uygulamalar” klasörünüzdeki kullanılabilir uygulamalar listesini çalıştırın ve isteklerinizin olduğundan emin olun. Firefox veya Chrome gibi ikinci bir tarayıcı yüklediyseniz, Safari'de yaptığınız tarayıcılara aynı sınırları koymayı unutmayın.

Mac paylaşılıyorsa veya ağda başka bilgisayarlar varsa, Müzik veya TV kitaplıklarındaki paylaşılan içeriğin herkes için uygun olduğundan emin olun.

Unutmayın, Çocuklar Akıllı

Çocuklarınız muhtemelen dayattığınız kısıtlamaları aşmanın yollarını arayacaktır. Çocukken, okul bilgisayarlarındaki tüm kısıtlamaları kaldırmak için özel olarak tasarlanmış araçlar kullanırdık. Dosya sistemine erişmenin, ağ üzerinden oyun oynamanın ve dosyalarımızı gizlememizin yollarını bulurduk, böylece yakalanmazdık.

Bilgisayarlar ve yazılımlar çocukluğumdan beri önemli ölçüde ilerledi. Ancak, çocukların meraklı doğası asla değişmeyecektir. Neyse ki, "Standart" hesapların macOS'ta çalışma şekli nedeniyle, birçok püf noktası ("Kapalı Kalma Süresini" atlatmak için saat dilimini değiştirmek gibi) sınır dışıdır.

Şimdiye kadar, yeni ebeveyn kontrolleriniz için en büyük tehdit kendi güvenlik uygulamalarınızdır. Çocuğunuz “Ekran Saati” şifrenizi veya yönetici hesabı şifrenizi tahmin edebiliyorsa, tüm kurallarınızı kaldırır. Parolanızı sık sık değiştirmek iyi bir fikirdir. 

Bununla mücadele etmenin en iyi yolu, çocuğunuza koyduğunuz kısıtlamaları aşmak için iyi bir eğitim vermektir. Minecraft gibi, oyun yoluyla öğrenmeyi ve işbirliğini teşvik eden çocuk dostu yazılım ve oyunlar yükleyin. Çocuğunuzun dile getirdiği şikayetleri dinleyin ve kararınızı akılcı hale getirmeye çalışın.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0