Checkra1n Kullanarak iOS 13 Jailbreak İşlemi

Artık iOS 13'ü jailbreak yapmak için checkra1n'yi kullanabilirsiniz. Araç ilk olarak iOS 12.3 ve sonraki sürümleri çalıştıran jailbreak cihazlarına checkm8 istismarına dayalı bir çözüm olarak piyasaya sürüldü. Birkaç iPhone ve iPad modeli için destek hala deneysel olmasına rağmen, cihazlar iPhone 5s ve üstü arasında değişmektedir. Checkra1n iOS 12.3 ve üstünü destekler. Checkra1n iOS 13 Jailbreak hakkında bilmeniz gereken her şey sizin için hazırladığımız bu detaylı makalede yer alıyor. 

Checkra1n Kullanarak iOS 13 Jailbreak İşlemi

iOS 13 Jailbreak İçin Checkra1n Kullanın

Checkra1n sayesinde, iOS 13'teki kullanıcılar, App Store gibi resmi yollarla yüklenemeyen tweak ve uygulamaları yüklemek için iOS cihazlarını jailbreak yapabilir. Checkra1n jailbreak, Apple tarafından iPhone, iPad ve iPod touch cihazları için oluşturulan A5 - A11 işlemcilerdeki bir güvenlik açığından yararlanılarak çalışır. BootROM güvenlik açığı checkm8 olarak adlandırılır ve Apple tarafından yazılım güncellemeleriyle düzeltilemez.

İPhone 5S - iPhone X arasındaki tüm cihazlar, iOS sürümüne bakılmaksızın bu güvenlik açığından etkilenir. Apple bu cihazlar için iOS 14 veya iOS 15'i yayınlasa bile, geliştiricilerin checkm8'i kullanmak ve onları jailbreak yapmak için checkra1n güncellemelerini yayınlayabilecekleri anlamına gelir.

Şu anlık bir macOS bilgisayara ihtiyacınız olsa da, işlem oldukça basittir. Windows ve Linux desteği yakında sağlanacaktır. Ayrıca Checkra1n'in yarı bağlı (semi-tethered) olduğunu da bilmelisiniz , yani cihazınız her kapatıldığında veya yeniden başlatıldığında aşağıdaki aynı adımları kullanarak jailbreak'i yeniden etkinleştirmeniz gerekir. Son olarak, araç sadece Cydia için destek sağlar , bu yüzden tüm Sileo kullanmayı sevenler için şans yok gibi görünüyor. Birkaç kaynakta Windows sürümü yayınlandığı belirtiliyor fakat kesin olmadığı için bununla ilgili bir bilgi ekleyemiyoruz. Bu tür kaynaklara çok dikkat edin ve iyice araştırmadan sakın jailbreak işlemi yapmayın.

Checkra1n Jailbreak İçin Gereksinimler

 • Mac bilgisayar
 • Lightning USB kablosu veya Lightning USB-C kablosu
 • A7, A8, A9, A10 veya A11 işlemcili iPhone

Desteklenen iPhone Modelleri

 • iPhone X
 • iPhone 8 / Plus
 • iPhone 7 / Plus
 • iPhone 6 S / Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 5S

Mac'inize Checkra1n Yükleyin

Öncelikle Mac'inize Checkra1n jailbreak aracını yüklemeniz gerekir. Uygulamanın düzgün çalıştığından emin olmak için, "Sistem Tercihleri" bölümündeki "Güvenlik ve Gizlilik" bölümüne giderek FileVault'u devre dışı bırakın. "FileVault" sekmesini tıklayın. Özellik etkinse, sol alt taraftaki kilit simgesini tıklayın ve şifrenizi girin, ardından "FileVault'u Kapat"ı tıklayın. Şimdi checkra.in adresine gidin, "Get the beta now" seçeneğini tıklayın ve "macOS için indir"i seçin. İstenirse, tarayıcınızın indirme çubuğunda "Tut"u tıkladığınızdan emin olun.

Dosya indirildikten sonra, başlatmak için çift tıklayın, ardından "checkra1n" simgesini sürükleyin ve uygulamayı yüklemek için "Uygulamalar" klasörüne bırakın. Finder'ı açın, "Uygulamalar" klasörünüze gidin ve listede checkra1n dosyasını bulun. "Tanımlanamayan bir geliştiriciden" olduğu için, uygulama küçük bir ayar yapana kadar çalışmaz: Klavyenizdeki kontrol (^) tuşunu basılı tutun , ardından checkra1n uygulamasını sol tıklayın . Görüntülenen bağlam menüsünden "Aç"ı seçin, ardından bilgi isteminde "Aç"ı tıklayın. Artık uygulamayı normal şekilde açabileceksiniz.

iOS Güncellemesini Depolama Alanından Silin (Gerekirse)
Bilgisayarınızda Checkra1n'i kurduktan sonra, iPhone'unuza gidin ve jailbreak'e müdahale edip başarılı bir şekilde yürütülmesini engelleyeceğinden kaydetmiş olabileceğiniz tüm iOS yazılım güncellemelerini silin. Aşağıdaki menüye gidin:

Ayarlar -> Genel -> iPhone Depolama Alanı

"iPhone Depolama Alanı" sayfasında, "iOS 13.xx" adlı herhangi bir dosyayı arayın. Bir dosya bulursanız, ona dokunun, ardından "Güncellemeyi Sil"e dokunun ve silme işlemini onaylamak için talimatları izleyin.

iPhone'unuzu Takın ve Checkra1n'i Çalıştırın

Checkra1n açıkken, iPhone'unuzu Mac'inize USB'den Lightning kablosuna veya USB-C'den Lightning kablosuna bağlayın ve aracın cihazınızı algılamasını bekleyin. Bir kez, iPhone modeliniz, mevcut iOS sürümü ve ECID ile birlikte görünecektir. Jailbreak yapmaya başlamaya hazır olduğunuzda "Başlat" ı tıklayın."Başlat" düğmesine bastıktan sonra, hemen iPhone'unuzu DFU moduna geçirmeniz istenir. Ancak henüz telefonunuza dokunmayın çünkü devam etmeden önce Checkra1n'in cihazınızı Kurtarma moduna geçirmesi için biraz bekleyin.

DFU Moduna Girin ve Jailbreak Uygulayın

iPhone Kurtarma Modu başladığında, DFU moduna geçme adımlarını gerçekleştirmenin yolu artık görünüyor olacak. Checkra1n, ekrandaki talimatları uygulayarak adımlarda size yol gösterecektir, ancak adımlara aşina iseniz DFU'ya kendi başınıza girebilirsiniz.

iPhone X, 8 veya 8 Plus:

 • Sesi Kısma düğmesine hızlıca basın.
 • Ekran kararıncaya kadar Yan düğmesini basılı tutun.
 • Ekran kararınca Yan düğmeyi bırakın.
 • Yan ve Sesi Kısma düğmelerini 5 saniye boyunca hızlıca birlikte basılı tutun.
 • 5 saniye sonra Sesi Kıs düğmesini bırakmadan Yan düğmeyi bırakın.
 • Sesi Kısma düğmesini en az 5 saniye basılı tutmaya devam edin.

iPhone 7 veya 7 Plus:

 • Ekran kararana kadar hem Sesi Kısma hem de Uyku / Uyanma düğmelerini basılı tutun.
 • Uyut / Uyandır düğmesini üç saniye basılı tutun.
 • Uyku / Uyanma düğmesini bırakmadan Sesi Kısma düğmesini basılı tutun.
 • Her iki düğmeyi de 10 saniye basılı tutun, ardından yalnızca Uyku / Uyandırma düğmesini bırakın.
 • Sesi Kısma düğmesini en az 5 saniye basılı tutmaya devam edin.

iPhone 6S veya altı:

 • Ekran kararıncaya kadar hem Uyut / Uyandır hem de Ana Ekran düğmelerini basılı tutun.
 • Uyut / Uyandır düğmesini üç saniye basılı tutun.
 • Uyku / Uyandırma düğmesini bırakmadan Ana Ekran düğmesini basılı tutun.
 • Her iki düğmeyi de 10 saniye basılı tutun, ardından yalnızca Uyku / Uyandırma düğmesini bırakın.
 • Ana Ekran düğmesini en az 5 saniye basılı tutmaya devam edin.

DFU moduna girdikten sonra, Checkra1n otomatik olarak cihazınızı jailbreak yapmaya devam edecektir. Bunu yaparken, iPhone'unuz bir Checkra1n logosunu kısa bir süre yanıp sönecek, sonra normal şekilde başlayacaktır, bu yüzden arkanıza yaslanın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.

Checkra1n'i açın ve Cydia'yı yükleyin. iPhone'unuz başarıyla yeniden başlatıldığında, artık ana ekranınızda Checkra1n için bir simgeye sahip olacaksınız. Uygulamayı açın ve cihazınıza merkezi jailbreak uygulamasını yüklemek için "Cydia" üzerine dokunun.

Şimdi, görüntülenen bilgi isteminde "Yükle" düğmesine basarak kurulumu onaylayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. Artık iPhone'unuzu çeşitli ince ayarlarla özelleştirmek için Cydia'yı açmakta özgürsünüz. Jailbreak işlemi kesinlikle opsiyoneldir ve kullanıcıya bağlıdır. Bu makale bir tavsiye makalesi değil bilgilendirme makalesidir ve kullanıp kullanmamak tamamen size bağlıdır. Olası sonuçlardan iosxandroid.com kesinlikle sorumlu değildir.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0