Android ve iOS: Hangisi Daha İyi?

Uzun zamandır süre gelen bu soru ile pek çok kez karşılaştığınızı varsayıyoruz. Birçoğu bunun bir markalaşma ve statü meselesi olduğunu iddia etse de, bütün nedenlerin cehaletin ve kibirliğin ötesine geçtiğine inanıyoruz. Biz her şeyden önce teknoloji severiz ve size tam olarak hangisinin daha iyi olup olmadığını söyleyemesekte iOS'un Android'den daha iyi yaptığı bazı şeyleri kabul etmek zorundayız. Bu farklılıklara birlikte değinelim.

Android ve iOS: Hangisi Daha İyi?

iOS Genellikle Daha Hızlı ve Daha Pürüzsüz

Her iki platformu da yıllarca kullandıktan sonra, iOS kullandığım zamanlarda daha az çökme ve yavaşlama ile karşılaştığımı söyleyebilirim. Performans, iOS'un çoğu zaman Android'den daha iyi yaptığı şeylerden biridir. iOS'un içerdiği teknik özellikler düşünüldüğünde bu çok saçma görünüyor. iPhone 11 Pro Max şu anda en güçlü Apple modeli ve 4GB RAM ile altı çekirdekli işlemci bulunuyor. Bu özellikler, mevcut Android dünyasında orta seviye olarak kabul edilir.

Gerçek şu ki, teknik özelliklerde biraz kaybolma eğilimindeyiz ve çoğu zaman gerçekten önemli olan şeylere bakmayı unutuyoruz. Performans sadece güçlü özelliklerden gelmez. İşlem gücü çekirdek ve hız saatlerinden daha fazlasıdır. Aslında, Apple işlemcilerinin Qualcomm'dan daha iyi olduğu kanıtlandı.

Snapdragon 865'i test etme fırsatı bulduk ve bir iPhone 11 Pro Max'in Apple A13 yonga setine karşı koyduğunu gördük. Qualcomm'un en yeni çipi , GPU hariç çoğu testte A13'ü geçiyor . Bu Qualcomm tarafından önemli bir adım, ancak Apple'ın çipinin ilk Snapdragon 865 telefonları piyasaya çıktığında yaklaşık altı aylık olacağını da hatırlamalıyız.

Apple işlemcileri daha iyi olsun veya olmasın, en önemli şey iOS'un Apple'ın yaptığı cihazlarla mükemmel çalışacak şekilde optimize edilmesi. Bu arada Android, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer ürünlerden oluşan bir karmaşık bir hale geldi. Yazılımı donanım için optimize etmek OEM'lere bağlıdır ve çoğu zaman kötü bir iş çıkarırlar.

Apple'ın kapalı ekosistemi daha sıkı bir entegrasyon sağlar, bu yüzden iPhone'ların ileri teknoloji Android telefonlarla eşleşmesi için süper güçlü özelliklere ihtiyaç duymaz. Her şey donanım ve yazılım arasındaki optimizasyonda. Apple üretimi başından sonuna kadar kontrol ettiği için kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlayabilirler.

Fakat bu, tüm iOS cihazlarının tüm Android cihazlardan daha iyi performans gösterebileceği anlamına gelmiyor. Android evreninde çok fazla seçenek olduğundan, bazı telefonlar inanılmaz çarpıcı performansla üretildi. Ama genellikle iOS cihazları, karşılaştırılabilir fiyat aralıklarında çoğu Android telefondan daha hızlı ve daha pürüzsüzdür.

iOS'un Kullanımı Çok Basit

Android, karmaşıklığıyla onu genel tüketiciye daha az çekici bir platform haline getiriyor. Google ve iş ortağı üreticileri Android'i daha sezgisel hale getirme konusunda daha iyi hale gelirken, gerçek şu ki hala biraz kafa karıştırıcı. Telefon üreticileri arasındaki tutarsızlık, çoğu Android telefonun birbirinden farklı göründüğü eğrisini oluşturuyor.

Apple hayranları işletim sistemlerinin sadeliğini seviyor ve tartışmasız iOS'un Android'den daha iyi yaptığı şeylerden biri. iOS için bilmeniz gereken fazla bir şey yok ve bu cazibenin bir parçası. Birçok iPhone sever, uğraşabileceği ve özelleştirebileceği bir telefon istemiyor. İyi çalışan, kullanımı kolay ve en az çaba harcayarak içeriğine götürebilen bir cihaz istiyorlar. “İş görüyor” ifadesinin karşılığı tam olarak budur.

iOS ile, istediğiniz gibi düzenleyebileceğiniz satır ve simge sütunlarına sahip ana sayfalar alırsınız, ancak bir şeyleri gizleyecek uygulama çekmecesi yoktur ve hepsi görünür. Ayarlar oldukça basittir, ancak iPhone 11, iPad Pro veya Apple serisinde başka bir cihaz kullanıyor olsanız da, deneyim her zaman aynıdır.

iOS için kullanıcı deneyimi neredeyse hiç öğrenme eğrisi olmayacak kadar sezgiseldir. Daha önce hiç akıllı telefon kullanmayan çocuklar yaklaşık 15 dakika içinde öğrenebilmektedir. Benzer şekilde, zaten bir iOS cihazına sahipseniz, başka bir cihaza geçebilir ve nasıl çalıştığını otomatik olarak öğrenebilirsiniz.

Zamanlı Güncellemeler

Yazılımı güncellemek, iOS'un Android'den daha iyi yaptığı şeylerden biridir. iOS aygıtınız en son güncellemeyi almaya hak kazanırsa, güncelleme başlar başlamaz bunu alacaktır. Bu, güncel iOS sürümlerini çok iyi işleyemeyen bazı eski cihazlar için kötü bir haber olabilir, ancak bu durum başka bir konudur ve yalnızca eski bir Apple cihazınız varsa endişelenecek bir şeydir.

Güncelleme işlemi Google'ın Android'i kadar sorunsuz değil. Google, yalnızca Pixel 4 ve Pixel 4 XL gibi kendi ürünlerine doğrudan güncellemeler sağlar ve bunların bile güncellemeleri verimli bir şekilde almada başarısız oldukları bilinmektedir.

Apple Ekosistemi

Bu, daha da bağlantılı bir şey çünkü Google, son birkaç yıldır hizmetlerini cihazlara entegre etmede çok daha iyi hale geldi. Ne olursa olsun, iPhone'lar, iPad'ler, Apple TV'ler, Apple Saatler ve Mac bilgisayarlar gibi Apple ürünleri iCloud, iMessage , FaceTime ve diğer şirket içi servislerle sıkı bir şekilde entegre edilmiştir. Google'ın da harika çalışan rakip hizmetleri olsa da, daha fazla öğrenme eğrisine sahipler ve Android deneyimiyle yakından ilişkili hissettirmiyorlar.

Temel Google hizmetlerine erişmek için gereken bazı uygulamalar önceden yüklenmemiş olup, kullanıcıları Google Play Store'da onları aramaya zorlar. Bu, teknoloji meraklıları için büyük bir sorun gibi görünmeyebilir, ancak bazıları için göz korkutucu bir durum olabilir. Duvarlı bir bahçe olabilir, ancak güvenli, tanıdık ve gezinmesi kolay bir bahçe olmalıdır.

Güvenlik

Bu, eskisi kadar tek taraflı değil, Google'ın güvenlik güncellemeleri daha tutarlı hale geliyor. Google, telefonlarınızın ve bilgilerinizin güvende olduğundan emin olmak için önlemler alarak Google Play Store'u korumaya devam etti. Bunlar sandbox, iki adımlı doğrulama, Google Play Protect, daha kontrollü uygulama izinleri ve daha fazlası gibi şeyleri içerir. Bu yükseltmeler, daha eğitimli kullanıcılarla birlikte , iOS'a rakip olmaya başlayan çok daha sağlam bir Android güvenliği sağlar.

Yorumlarda bizi eleştirmeden önce, iOS'un kategorik olarak Android'den daha iyi olduğunu söylediğimizi lütfen unutmayın. Google'ın mobil işletim sisteminin pek çok avantajları var ve her gün bunları gelişmelerde görmekteyiz. Bununla birlikte, her şeyi perspektif içinde tutmalı ve iOS'un Android'den kesinlikle daha iyi yaptığı bazı şeyler olduğunu anlamalıyız. Tabi yine de karar sizin.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0