Android Cihazlarda Root Etmek Ne Anlama Geliyor?

Bir Android telefonun veya tabletin root edilmesi (kök erişimi) , kullanıcıya tüm dosya sistemine sınırsız erişim sağlar.  Bir iOS cihazını jailbreak yapmaya eşdeğer olan root etmek, kullanıcının resmi uygulama mağazasından indirilen uygulamalarla izin verilmeyen derin sistem değişiklikleri yapmasına olanak tanır.

Android Cihazlarda Root Etmek Ne Anlama Geliyor?

Bu temel değişiklikleri yapmak için root erişimi gerekli olsa da , Android'inizin rootlanıp rootlanmayacağına karar vermeden önce risklerin farkında olmalısınız . Bunu yapmak, muhtemelen tabletin veya telefonun artık çalışmadığı bir noktaya kadar yazılıma zarar verebilecek hataların oluşma riskini doğurabilir.

Android Cihazı Root Etmenin Yararları

İOS kullanıcıları telefonlarını jailbreak yapma eğiliminde olsa da, ancak jailbreak ile üçüncü taraf uygulama yüklemesinde Apple kısıtlamalarını aşabilirler, ancak Android mobil işletim sistemi daha açık bir sistemdir. Cihaz root işlemi olmadan zaten çok fazla imkana sahiptir.

Rootlama için Android'e özgü bazı nedenler de vardır. Motorola Cliq ve HTC Sense gibi birçok Android telefon, sahiplerinin stok Android işletim sistemini veya özel bir ROM'u kullanmaktan kurtulmak isteyebilecekleri özel arayüzlere sahiptir.

Android telefonunuzu rootlamanız hızı ve güvenilirliği artırabilir. Root erişimi gerektiren bazı üçüncü taraf uygulamalar, özellikle pil kullanımını ve diğer sistem kaynaklarını izlemek ve gerektiğinde her şeyi en üst düzeyde tutmak için gereksiz özellikleri ve işlemleri kapatmak için yapılır.

Root İşleminin Oluşabilecek Riskleri

Android cihazınızı rootlama genellikle kolay bir süreç olsa da, rootlanma süreci genellikle endişe kaynağı değildir. Bunun yerine, root işleminin kullanıcıya normal yollarla normal olarak erişilemeyen temel ayarları değiştirmek için gerekli erişimi sağladığını bilmek önemlidir.

Rootlama her zaman düzgün gitmez ve işlem sırasında sorun yaşıyorsanız, cihazınız ciddi şekilde hasar görebilir veya "kullanılamaz" hale gelebilir. Bu, özellikle cihazı rootladığınızda garantinizi geçersiz kıldığınız için en kötü senaryodur. Rootlama yöntemi başarılı olursa, Android telefonunuz üzerinde tam kontrol sağlar, ancak kötü amaçlı uygulamalara ve kararlılık sorunlarına karşı daha savunmasız olabilirsiniz.

Temmuz 2010'da, Kongre Kütüphanesi'nin Telif Hakkı Bürosu, jailbreak yapmanın veya telefonunuzu rootlamanın yasal olduğunu ve "en kötü ihtimalle zararsız ve en iyi ihtimalle yararlı olduğunu" belirtti. İşlem yasal olsa da, rootlamadan önce cihazınızın garanti kapsamı dışında kaldığını bilmelisiniz.

Android Root Araçları

Google Play köklendirme uygulamalarına izin verilmez , ancak yine de geliştirici sitelerinde bulunabilirler. Örneğin, KingoRoot Android için bir bilgisayar gerektirmeyen ve tek tıklamayla Android root çözümü sağlayan uygulamadır.

Eski root uygulamalarının çoğu artık korunmamaktadır ve modern cihazlarla çalışmaz. Android cihazınızı rootlamaya karar verirseniz, yöntemin belirli cihazınızla uyumlu olduğundan emin olun ve her zaman olduğu gibi desteklenmeyen uygulamalar "kendi sorumluluğunuzdadır".

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
0