Android Cihazlarda Güvenliği Sağlamanın Yolları

Akıllı telefonlar, artan kullanıcılarla birlikte siber tehditlere her zamankinden daha eğilimlidirler. Bununla başa çıkmak için cihaz üreticiniz, güvenlik tehditlerini uzak tutmak için (takip etmeniz gereken) bazı güvenlik özellikleri sunar. Bu makalede, Android cihazınızdaki güvenliği artırmak için bazı ipuçlarını ele aldık.

Android Cihazlarda Güvenliği Sağlamanın Yolları

Yazılımı Güncelleyin

Her yazılım geliştiricisi, size belirli hata düzeltmelerini, güvenlik yamalarını ve diğer kullanışlı özellikleri sunmak için yazılımları için güncellemeler ve yükseltmeler yayınlamaya devam eder. Bu güncellemeler, güvenlik ve gizliliğini korurken cihazınızın performansını artıracaktır. Cihazınızdaki yazılımı güncellemek için, düzenli aralıklarla aldığınız güncelleme bildirimleri sekmesini kontrol etmelisiniz. Güncellemeleri manuel olarak kontrol etmek için Ayarlar> Telefon Hakkında> Yazılım Güncelleme'ye gidin.

Uygulamaları Güncelleyin

Yazılım güncellemesine ek olarak, gelişmiş performans ve güvenlik için cihazınızda yüklü tüm uygulamaları güncellemeyi de düşünmelisiniz. Cihaz içindeki Google Play Store'dan yüklenen tüm uygulamalar için güncellemeler bulabilirsiniz. Diğer uygulamalar için kendi web sitelerini ziyaret edin. Google Play Store'da güncellemeleri manuel olarak aramak için, mağazaya gidin ve Uygulamalarım ve Oyunlar> Güncellemeler'i seçin .

Yerleşik Güvenlik Özelliklerini Kullanın

Cihazınız, ekran kilitleme, veri şifreleme, bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeyi kısıtlama vb. gibi bazı yerleşik güvenlik özellikleri sunar. Android cihazınızdaki güvenliği sıkılaştırmak için bu ayarları gereksinimlerinize göre ayarlamanız gerekir. Ayrıca, cihaz verilerinizi güvende tutmak için harf, sayı ve özel karakter kombinasyonuyla güçlü bir şifre kullanmanızı öneririz.

Güvenlik Uygulamalarını Kullanın

Yerleşik güvenlik özelliklerine ek olarak, bilinen ve bilinmeyen tüm güvenlik ve gizlilik tehditlerinden korunmasını sağlamak için Android cihazınıza güvenilir Android güvenlik uygulamaları da yükleyebilirsiniz . Bu akıllı uygulamalar, cihazınıza 7/24 güvenlik sunmak için gelişmiş algoritmalar üzerinde çalışır. Bu güvenlik uygulamaları, tam güvenlik sağlamak için kötü amaçlı yazılım koruması, uygulama kilidi, cihaz kilidi, önemsiz dosyaları temizleme, konum izi koruması ve çok daha fazlası gibi özellikler sunar.

Uygulama İzinlerini Ayarlayın

Herhangi bir uygulamayı indirdiğinizde, genellikle belirli izinlerin uygulamanın sorunsuz çalışması için verilmesini ister. Bu izinler, herhangi bir uygulamanın size gelişmiş performans sunması için çok önemli olmasına rağmen, birçok uygulama için tüm izinler gerekli değildir. Burada, uygulamanın normal çalışması için gerekli olmayan bu tür güvenlik ve gizlilik izinlerini takip etmeniz gerekir. Örneğin, alarm uygulamasına kişilerinize veya kısa mesajlarınıza erişme izni verilmemelidir.

Güvenilir Kaynaklardan Yükleme Yapın

İlk öncelik olarak, cihazınızdaki herhangi bir uygulamayı indirirken Google Play Store'dan indirmeyi tercih etmelisiniz. Burada Google, uygulamasını Google Play Store'da sunmasına izin vermeden önce tüm güvenlik önlemlerinin uygulama geliştiricisi tarafından sağlandığını tespit eder. Güvenilir olmayan veya şüpheli kaynaklardan indirmeyi önlemek için , cihaz ayarlarında bilinmeyen tüm kaynaklardan indirmeyi kısıtlayan " Bilinmeyen Kaynaklar " adlı özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Verilerinizi Yedekleyin

Veri güvenliğinizi etkin bir şekilde korumak için bu işlemi uygulayın. Veri yedeklemenizi güvenli harici sürücülere veya bulut sunucularına aktarabilirsiniz. Bulut sunucusu hizmetini seçerken, şifreli hizmetler sunup sunmadığını kontrol etmelisiniz. Şifreleme tabanlı bulut hizmetleri, gelişmiş güvenlik için verilerinizin şifrelenmiş bir şekilde hareket etmesini sağlar. Ayrıca, bulut sunucularında verilerin tutulması, her yerden ve her zaman verilere erişmek ve geri yüklemek için de yararlıdır.

Cihazımı Bul Özelliğini Aktifleştirin

Android, cihazı kaybetmeniz durumunda verileri kilitlemenize veya silmenize yardımcı olmak için “ Cihazımı Bul ” adlı yerleşik güvenlik özelliği sunar . Bu özelliği etkinleştirmek için Ayarlar> Güvenlik> Cihaz Yöneticileri> Cihazımı Bul'a gidin . Bu, özellikle verilerinizi suçluların olası sömürüsünden korumak için başka yolunuz yoksa kullanışlı bir özelliktir.

Şüpheli Bağlantılardan Kaçının

E-postalarda kötü amaçlı bağlantılar kullanmak, dünya çapında kötü amaçlı yazılım tehdidini yaymak için en çok uygulanan kötü amaçlı yazılım hilesidir. Siber suçlular orijinal web sitelerini kötü niyetli bağlantılarına maskeler ve kullanıcıları şüpheli bağlantılara tıklamaya zorlamak için diğer hilelerle hendek kazmaya çalışırlar. Bu nedenle, kötü amaçlı yazılım tehdidini önlemek için şüpheli veya bilinmeyen bağlantılara tıklamaktan kaçınmalısınız.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0