Uygulamalar

Netflix Gibi Bir Uygulama Yapmanın Maliyeti Nedir?

Binge-watch gibi terimlerin Netflix’in başarısı ve popülaritesi için olmasa bile popüler dijital dilin bir parçası olup olmadığı şüphelidir. Netflix,190’dan fazla ülkedeki ücretli abonelerine reklamsız görüntüleme deneyimi sağlayan bir video akış hizmetidir. Netflix, özellikle Netflix izleyicileri için üretilen orijinal şovların yanı sıra ödüllü TV şovları, filmler ve belgesellerden oluşan zengin bir kütüphaneye sahiptir.

Ekim 2019 itibariyle, Netflix‘in dünya çapında 150 milyondan fazla abonesi ve ABD’de 60.62 milyon abonesi var. Bunların en az %23’ü her gün bir veya birden çok program izliyor. 2018’deki geliri 15.8 milyar dolardı. Düşünmeniz gereken bazı gerçekler ve istatistikler:

  • Netflix, dünya genelinde video izlemek için harcanan sürenin %8’ini oluşturuyor
  • Netflix kullanıcıları küresel internet trafiğinin %40’ını üretiyor
  • 2017 itibariyle Netflix’te her gün 1 milyar saat video izleniyordu.

Netflix İş Modeli

Ücretli bir hizmet olmasına rağmen, Netflix, Sony‘nin Crackle gibi ücretsiz video akışı hizmetlerini bile geride bırakıyor. Bunun nedeni, yalnızca müşteri ile oluşturulan iş modeli ve kolaylıkları göz önünde bulundurmaları.

Netflix, müşterilerin çok sayıda birbirine bağlı dijital cihaza sahip olduklarının farkında ve çeşitli kolaylıklarla en sevdikleri şovları herhangi bir zamanda izlemelerine yardımcı oluyor. Ayrıca, bir aile için, her aile üyesinin bireysel aboneliklerin olması mantıklı değildir. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak, Netflix’in dört abonelik planı vardır; planlar, Netflix videolarını aktarabileceğiniz cihazlara ve hepsinin kimi izleyebileceğine karar verir.

Plan ne olursa olsun, ilk 30 gün her zaman ücretsizdir. Netflix’in sunduğu üç iş segmenti vardır: Yerli akış, Uluslararası akış ve Yerli DVD. Daha önce de tartışıldığı gibi, Yerli DVD, Netflix’in başladığı ve yavaş yavaş akışa geçtiği ilk modeldi. Bu üç segmentten, Yerli akış maksimum gelir sağlayan segmenttir. Bununla birlikte, 2018’den beri Netflix, ülkeye özgü veya bölgeye özgü içerik elde ederek veya üreterek uluslararası pazarlara odaklanmaya başladı. Daha fazla içerik edinmeye çalışması veya Netflix orijinal içeriği üretmeye karşı yapılan vurgu, şirketin son 4 yıldır olumsuz nakit akışları bildirdiği anlamına geliyordu. Ancak tüm bunlara rağmen karlılığı istikrarlı bir şekilde artmaktadır.

Netflix

Netflix’in Başarısının Arkasındaki Nedenler

7x24x365 Servis: Netflix nadiren kesintiye uğruyor. Şirket kesintisiz hizmetinden o kadar emindir ki, servisin her şeyi zamanında ve tüm olup biteni gösteren bir servis sayfasına sahiptir.

Orijinal içerik öncüsü : Netflix, abonelerine orijinal içerik sağlamada öncüdür. Birçoğu en popüler TV şovlarından daha popüler hale gelen yüksek kaliteli orijinal içerik sunuyor.

İncelemeler ve derecelendirmeler : Akran tavsiyesinin önemli olduğu bu sosyal medya çağında, tüm Netflix içeriği görüntüleyenlerinden incelemeler ve derecelendirmeler alıyor. Bu durumda insanlar birbirlerine fazlaca kez önerilerde bulunuyorlar.

Reklamsız içerik : Netflix içeriği, TV şovları, orijinal olanlar veya Hollywood gişe rekorları kıranlar olsun, kesinlikle reklam içermez. Bu, video izleyiciler arasında çok popüler olan aşırı izlemeyi daha da eğlenceli hale getiriyor.

Ücretsiz deneme süresi : Daha önce tartışıldığı gibi Netflix’in aboneleri için dört farklı planı vardır. Abonelik ne seçilirse seçilsin, ilk 30 gün tamamen ücretsizdir. Kullanıcılar deneme süresinden sonra devam etmek istemiyorsa, tek bir kuruş ödemek zorunda kalmadan iptal edebilirler.

İndirme özelliği : Netflix’in popülaritesindeki önemli bir faktör, içeriği indirme ve çevrimdışı izleme yeteneğidir. Ancak, piyasadaki tüm isteğe bağlı video akışı uygulamaları bunu sağlamaz.

Oluşturacağınız Video Akışı Uygulamasının Maliyetini Belirleyen Faktörler

Sizlere tam olarak bir maliyet belirtemesekte video akışı uygulamalarının maliyeti birçok faktöre bağlıdır. Burada sizin için en önemlilerini listeliyoruz:

Uygulama özellikleri : Uygulamanıza kaç özellik eklemek istediğinize bağlı olarak, uygulamanın maliyeti artacak veya azalacaktır.

Uygulama platformu : Uygulamayı geliştirmek ve ardından korumak ve kullanmak için kullandığınız teknolojiler, isteğe bağlı video akışı uygulamanızın maliyetine de karar verir.

Geliştirme şirketinin yeri : Uygulamayı şirket içinde geliştirmeyi planlıyorsanız, geliştirme ekibinin işe alım ve eğitim maliyetleri gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Şirketler veya bireysel işletme sahipleri genellikle uygulama geliştirmeye dış kaynak sağlar çünkü bu durum temel fikirlerine odaklanmalarını sağlar. Dışarıdan tedarik edildiğinde, mobil uygulama geliştirme şirketinin yeri, maliyeti etkileyen önemli bir faktördür, çünkü o bölgede yaşam şartlarına göre belirlenir.

Şunu da belirtmeden makaleyi sonlandırmak istemiyoruz, eğer ki Netflix gibi bir video akışı uygulaması geliştirmek ve başarıya ulaşmak istiyorsanız Netflix’in yukarıda verdiğimiz başta gelen özelliklerinden çok daha fazlasını yapmalısınız. İşin maliyetinden çok geliştirme kısmı sizin için daha zorlayıcı bir süreç olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı