AndroidiOS

Kaybettiğiniz Akıllı Cihazınızı Bulmanın Yolları

Telefonunuzu mu kaybettiniz? Nasıl bulacağınızı öğrenin. Bu makalede, kayıp telefonunuzu nasıl bulacağınızla yöntemleri adım adım ele alacağız.

Günümüzdeki akıllı telefonlar sadece iletişim için bir araç değil, herkesin hayatını kolaylaştırmak için bir zorunluluktur. Bir iletişim cihazı olarak kullanmanın yanı sıra, telefonunuzu adresiniz, banka bilgileriniz ve çok daha fazlası gibi verileri ve önemli bilgileri depolamak ve gizlemek için kullanırsınız. Telefonunuzu kazara kaybetme veya bir yabancıya kaptırma düşüncesi güvenliğinizi ve gizliliğinizi tehlikeye atabilir. Bu nedenle, özel ve önemli bilgilerinizi korumak için kayıp akıllı telefonunuzu nasıl bulacağınızı öğrenmeniz önemlidir. 

İşte karşınızda kayıp akıllı telefonunuzu bulmanıza yardımcı olacak kılavuzumuz. Bunları, adım adım aşağıdan kontrol edin ve uygulayın.

Kayıp Cihazlarınızı Bulma Kılavuzu

 • Telefonunuzu Arayın veya Kısa Mesaj Gönderin

  Kayıp akıllı telefonunuzu bulmanın yollarından biri arama veya metindir. Telefonunuzu evinizde veya ofisinizde ya da güvendiğiniz yerde yanlış yerleştirdiğinizden eminseniz, bu yöntemi kullanabilirsiniz.

  Birinin telefonunuzu aramasını veya kısa mesaj göndermesini sağlayarak akıllı telefonunuzu kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca telefonunuzu kendiniz aramak için arkadaş veya aile üyelerinin akıllı telefonunu ödünç alabilirsiniz. Zil sesini duyduktan sonra hemen tanıyabilir ve telefonunuzu anında bulabilirsiniz. Ancak, bu yöntem yalnızca sessiz veya titreşim modunda olmayan telefonlar için geçerlidir. Telefonunuz sessiz veya titreşim modundaysa, yanlış yerleştirmiş olsanız bile, onu bulmanız zorlaşacaktır.

 • Bellek Takibi

  Telefonunuzu aramak veya mesaj göndermek, kayıp akıllı telefonunuzu bulmak için etkili bir yöntem değilse , geçmişi düşünmeyi deneyin. Bu, beyin yeteneklerimizin özel bir yöntemidir. Telefonunuzu yanlış yerleştirdiyseniz ve hatırlamıyorsanız, belleğinizin gücünü kullanarak geri alabilirsiniz.

  Telefonunuzu kaybetmenize neden olan olaydan önce yaptığınız her ayrıntıyı yazmanız yeterlidir. Hatırladığınız her ayrıntıda çok spesifik olmalısınız. Bir kalem ve kağıt kullanarak telefonunuzu kaybetmeden önce gördüğünüz renkleri, şekilleri ve diğer şeyleri yazın. Ayrıca, telefonunuzu kaybetmeden dakikalar veya saatler önce aynı noktaya geri dönmek gibi davranmayı da deneyebilirsiniz. Ayrıca, yaptığınız aynı faaliyetleri tekrardan gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde, beyniniz geçmişte yaşanan hafızayı saptayabilir. Buna geri izleme denir. Bunu yaparsanız, kayıp akıllı telefonunuzla ilgili ayrıntıları kesinlikle hatırlayabilir ve sonunda bellek takibi yoluyla bulabilirsiniz.

 • Telefonunuzdaki Yerleşik Bulucuyu Kullanın

  Android ve iPhone’da yerleşik olarak gelen telefon bulma hizmetleri bulunur. iPhone için, “iPhone’umu Bul” aracı, Android için ise “Cihazımı Bul” aracı.

  iOS için

  iPhone’umu Bul aracını kullanmak için önce onu ayarlamanız gerekir. Ayarlara, ardından iCloud’a gidin. iPhone’umu Bul’u bulun ve etkinleştirin. Ayrıca, piliniz bitmeden bilinen son konumunuzu gönderen Son Konumu Gönder özelliğini açın. Ayrıca, konum hizmetlerinizi açın. Bunu yaptıktan sonra, birisi iPhone’unuzu çalarsa veya bir yerde kaybederseniz artık endişelenmenize gerek yoktur.

  iPhone'umu Bul

  iPhone’umu Bul’u ayarladıktan sonra, kayıp akıllı telefonunuzu bulmanın iki yolu vardır. İlk olarak, telefonunuzu bulmak için herhangi bir Apple cihazında ücretsiz iPhone’umu Bul uygulamasını kullanabilirsiniz. Diğer yöntem, cihazınızın iCloud seçeneklerini etkinleştirerek ve telefonunuzu iCloud web sitesinden takip etmektir . iPhone’unuzu işaretleme seçeneğiniz vardır veya telefonunuzu kilitleyebilir veya akıllı telefonunuzdan verileri silebilirsiniz.

  iPhone’umu Bul, telefonunuzun bilinen son konumunun bir haritasını göstererek telefonunuzu izlemenize yardımcı olur. Ayrıca, sessiz olsa bile telefonunuza alarm verebilir. Ayrıca, iPhone’unuzu kilitleyebilir veya kimsenin cihazınızdaki bilgilere erişim sağlamaması için “Kayıp Modu” olarak ayarlayabilirsiniz.

  Android için

  Android kullanıcıları için ise Cihazımı Bul veya Cihaz Yöneticisi’ni kullanmak için Ayarlar’a gidin ve Google’ı bulun. Ardından Güvenlik sekmesine dokunun ve Cihazımı Bul öğesini bulun. Cihazımı Bul aracına erişebilmek için konum hizmetlerinizi açtığınızdan emin olun. Bundan hariç, Android’inizi izlemek için iki yolunuz da var. Google Play Store’da ücretsiz uygulamaları kullanabilir veya Google’da “ Cihazımı Bul ” adlı arama yapabilirsiniz . Bu iki seçenekten herhangi birini etkinleştirdikten sonra android akıllı telefonunuzu bulabileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı