iOS

iPhone ve iPad’de Abonelikleri İptal Etme

Bir iPhone veya iPad’den abonelikleri nasıl iptal edeceğinizi hiç merak ettiniz mi? Nasıl olduğunu öğrendikten sonra oldukça kolay. Bir iPhone veya iPad kullanıyorsanız, aylık veya yıllık olarak ödeme yapmanızı gerektiren bazı hizmetlere abone olma şansınız oldukça yüksektir. Bunlar arasında çeşitli müzik ve video hizmetleri, bulut depolama hizmetleri ve Netflix, Apple Music , iCloud, Apple Arcade ve Disney + gibi çok daha fazlası sayılabilir.

Genellikle bu çeşitli abonelik hizmetleri, kullanıcıya ücretsiz deneme süresi sunarak abone olma teşviki verir. Çoğu kullanıcı, ücretsiz olarak deneme sürecini başlatır ve deneme süresi sona erdiğinde kredi kartlarının otomatik olarak borçlandırılacağını fark etmeden, ücretsiz olduğunu sandığı ve unuttuğu için aboneliği devam eder. Bu çeşitli abonelik hizmetlerinden bazıları size doğrudan ilgili uygulamalarından abonelikten çıkma seçeneği sunmaz ve bu da bu süreci kafa karıştırıcı hale getirebilecek şeyin bir parçasıdır.

Peki, artık belirli bir hizmete abone olmak istemeyen veya daha fazla ödeme yapmak istemediğiniz bir hizmet için ücret veren kişilerden biriyseniz veya belki de sadece abonelikten nasıl çıkacağınızı öğrenmek isteyip böyle bir durumdan kaçınmak için doğru yerdesiniz. Bu makalede, Apple TV +, Disney +, Apple Arcade ve daha fazlası gibi abonelikleri doğrudan iPhone ve iPad’inizde nasıl iptal edebileceğinizi tartışacağız.

iPhone ve iPad’de Abonelik Hizmetlerini İptal Etme

Kullanıcıların, kendi uygulamalarındaki bir hizmetten her zaman abonelikten çıkamamalarının nedeni, Apple’ın ödeme ağ geçidinin kullanılmasıdır. Ancak bu, ödemeleri daha güvenli hale getirmenin yanı sıra abonelikleri tek bir yerden yönetebilmenizi sağlar ve bu da abonelikleri iptal etmeyi ve sonlandırmayı kolaylaştırır. Doğrudan prosedüre geçelim ve çeşitli aboneliklerin iptalinin iOS ve iPadOS’ta nasıl çalıştığını görelim:

  • iPhone veya iPad’inizin ana ekranından “Ayarlar” uygulamasını açın.
  • Ayarlar menüsünde, Uçak modu geçişinin hemen üstünde bulunan “Apple Kimliği Adı” na dokunun.
  • Apple Kimliği bölümüne girdikten sonra, “Abonelikler”e dokunun.
  • Burada, tüm etkin ve etkin olmayan aboneliklerinizi yönetebileceksiniz. Artık ödemek istemediğiniz etkin aboneliklerin herhangi birine hafifçe dokunmanız yeterlidir.
  • Bu ekrandan, eğer varsa farklı abonelik hizmetleri arasında geçiş yapabileceğiniz bir menü olan Aboneliği Düzenle menüsüdür. Aboneliği iptal etmek istediğiniz için “Aboneliği İptal Et”e dokunmanız yeterlidir.

Bu işlemden sonra işleminizi, iptal işleminden sonraki bir sonraki faturalandırma tarihinize kadar hizmete erişmeye devam edebileceğinizi bildiren bir mesajla onaylamanız istenir. Aboneliği iptal etmek için “Onayla”ya dokunun. Bunu yaptıktan sonra, faturalandırma tarihiniz artık son kullanma tarihi olur.

Abonelik İptali

İşte hepsi bu. Abonelikleri yönetebilir ve bu şekilde kolayca iptal edebilirsiniz. Gereksiz abonelikleri iptal ettiğiniz için kredi kartınızın otomatik olarak borçlandırılması konusunda endişelenmenize gerek yok. Herhangi bir noktada yeniden abone olmak istiyorsanız, aynı menüye gidip abonelik hizmetlerinden herhangi birini seçebilirsiniz. Servise bağlı olarak, aylık, 6 aylık veya yıllık abonelik planına da geçebilirsiniz. 

Bir zamanlar kullandığınız veya deneme sürümüyle kullandığınız hizmetlerin aboneliklerini iptal ettiniz mi, yoksa gerçekten ihtiyacınız yok mu? Apple Kimliği ayarlarından aboneliklerinizi yönetmeyi, diğer uygulamalardan çok daha uygun ve kolay buluyor musunuz? Düşüncelerinizi ve görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı