Genel KategoriTeknoloji

Sonunda Oldu İnsan Beynine Çip Yerleştiriliyor

Bir ilk yaşandı ve insan beynine bilgisayar ile bağlanıldı.

Sonunda beklenen haber geldi. Her zaman bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz ve  acaba ne zaman olacak biz görür müyüz dediğimiz tüm olaylar 2020 yılında gerçekleşiyor.

Uzaylıların çip takıp gittiğini anlatıp insanlığı bir türlü inandıramayan neredeyse sayısı 100 binlere varan insanlar var. Bu amaç ile kendilerini ispatlamak uzaylılar ile temas ettiklerini beyinlerine çip takıldığı ve bunu sadece kendisi inandığı ama başkasına inandıramadığı için kendisini soyutlayan insanlar var.

Wits Üniversitesi gerçekleştirdiği bu buluş ile tüm tabuları yıkacak belkide insanlığı bilgisayarlarla senkronize işlemler yapacağı yeni bir çağa giriyoruz.

Güney Afrikanın başkenti olan Johannesburg da ki Wits Üniversitesinde yapılan araştırmalarda insan beynini İnternet’e  bağlamak alanında büyük aşamalar kaydettiler. Brainternet adı verilen bu proje ile insan beynine bağlanan bilgisayarın gelecek yıllarda insan beyninde ki gizemleri çözecek ve beynin %5 oranını aşıp yüzde olarak daha yüksek dilimleri kullanabilmeye olanak sağlayacaktır.

Bu haber geldiğinde direk aklıma Lucy adlı filmde olanlar geldi. Lucy bir kimyasal maddenin vücuduna yayılması ile beyninin %100 oranında kullanma kabiliyeti kazanıyor ve düşünce gücü ile dövüşüyor metaları hareket ettiriyor ve aklınıza gelebilecek her türlü gizemi çözüyordu. İşte bu filmde ki gibi bu buluşta önümüzde ki yıllar için bir umut vermekte.

Brainternet Projesi Nedir?

Brainternet projesi ilk defa Güney Afrika da bulunan Wits Üniversitesinde yapılan çalışma ile hayata geçti projede gerçek bir insan beynine bilgisayar ile bağlanıldı. Bağlantı sırasında kıldan ince bağlantı kabloları kullanıldı ve bağlantı sırasında ne lokal anestezi nede uyutma işlemi yapıldı. Her anı canlı bir şekilde izleyen insanoğlu bu işlemle beyninin gizemlerini bilgisayara EEG sinyalleri ile aktardı.

Gelecekte Bizleri Neler Bekliyor?

İnsanoğlu beynin ne kadarını kullanıyor sorusuna her zaman doğru cevabı veremedi kimi az kimisi fazla kullanıyor diyebildi ama artık bu sorunun cevabı akıllı bilgisayarlar aracılığıyla gün yüzüne çıkacak. Bu gelişmeler ile bilim dünyası özellikle giyilebilir teknoloji alanında büyük bir sıçrama olacağını öngörüyor. Akıllı evler akıllı telefonlar ile başlayan bu gelişmeler Teknoloji ile kuşanan insanoğlu ile devam edecek belkide hayal dediğimiz hiçbir şey kalmayacak ve gerçekten başarılı insanların dediği gibi imkansız zaman alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı