Genel KategoriTeknoloji

Sarhoş Olup Olmadığını Tespit Eden Akıllı Telefonlar

 

Sarhoş Olup Olmadığını Tespit Eden Akıllı Telefonlar

 

Gün geçmesin ki Akıllı telefonlar ile ilgili bir haber görmeyelim gelişen teknoloji doğru ellerde insan yaşamına entegreli bir şekilde kullanıldığında çok güzel projeler ortaya çıkıyor.

ABD’nin doğusunda Pensilvanya eyaletindeki Pittsburgh Üniversitesi yapmış olduğu deneylerde Akıllı telefonların sarhoş olan bireyi tespit edebileceğini kanıtladılar. Evet bu durum gerçekten güzel bir gelişme fakat bunu nasıl yapıyor ve tespit sonunda bir önlem alınması gerekiyor mu?

Akıllı Telefon Nasıl Tespit Ediyor

 

Pittsburgh Üniversitesinde yapılan araştırmada yaşları 22 ila 43 arasında değişen kişilere yapılan deneyde bir saat boyunca 0,2 promil üzerine çıkacak şekilde alkol alan yetişkinlerin beline bağlanan bir kemer yardımı ile akıllı telefon sabitleniyor ve bir çizgi üzerinde yürümesi isteniyor.

Akıllı telefon üzerinde ki sensörler ile kişinin hareketleri inceleniyor ve ekseni kaçan hareketleri tespit ediliyor. Bir yüzde üzerinde araç kullanıp kullanmayacağı veya alkol etkisinde neler yapamayacağı tespit ediliyor.

Normal şartlarda nefes ile kontrol sayesinde alkol oranı ölçülen cihazların halen denetimlerde işe yaradığı dönemde bu sistemin gelişmesi ve ilk önce akıllı sistemlerde kullanılması şart.

Mesela bir akıllı araç üretilip direksiyon başına geçen kullanıcının nefesinden veya akıllı telefon verilerinden alkollü olup olmadığını anlayabilecek teknolojinin belkide zeminini hazırlamış olacaktır.

Bu teknolojilerin her donesi yapay zeka ile bir bütün olması ve ilerde gelişecek teknolojiyi hayal eden insanlığın hayallerine kavuşacak beklentisi sanırım yaklaşıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı